Pejzaże, czyli jak znaleźć idealny obraz do salonu

?>

Obrazy to piękne, a jednak wielokrotnie niedoceniane dodatki do każdego wnętrza. Niezależnie od tego czy znajdą się w salonie, sypialni czy biurze, nadają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Warto zatem sięgnąć po wersję, która wzbogaci Twoje mieszkanie. Jakie pejzaże będą najlepiej pasowały do salonu? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Dlaczego właśnie pejzaże?

Pejzaże są zdecydowanie najbardziej uniwersalne. Pasują zarówno do klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych wnętrz. Do tego mogą przywoływać miłe wspomnienia z wakacji i innych wyjazdów. Warto podkreślić, że pejzaże mogą mieć różne typy. Profesjonalna klasyfikacja tego gatunku malarstwa dzieli się na wiele kategorii. Przede wszystkim wyróżniane są obrazy topograficzne. One ukazują konkretne motywy. Istnieją także pejzaże fantastyczne, które mogą przedstawiać chociażby świat z przyszłości lub jakąś bliżej nieokreśloną, nieistniejącą krainę. Zarówno pierwszy, jak i drugi wariant wciąż będzie pejzażem. Poza tym pejzaże można dzielić ze względu na ich główny temat. Wyróżniamy zatem chociażby panoramy miejskie, czyli w specjalistycznym języku malarskim – werduty. Popularne są też krajobrazy morskie oraz pejzaże ze sztafażem, czyli człowiekiem lub zwierzęciem w tle.

Zimowe, wiosenne, letnie czy jesienne?

Popularne są także pejzaże ukazujące różne pory roku. Zimowe wersje doskonale pasują chociażby do wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim. Najczęściej bowiem prezentują ascetyczną paletę barw, charakterystyczną dla tego stylu. Piękne są także pejzaże jesienne. W nich z kolei znajdziemy niemal wszystkie możliwe odcienie brązu, zieleni, żółci, pomarańczowego i czerwieni. Znakomicie rozweselają wnętrze i nadają mu przytulności. Pejzaże wiosenne często wykorzystuje się natomiast we wnętrach urządzonych w stylu prowansalskim albo rustykalnym. Budząca się do życia przyroda wpasowuje się w nurt uwielbiający roślinne motywy. A czy letnie pejzaże są godne uwagi? Oczywiście! Przeniosą nas myślami nad morze albo w góry, gdzie uwielbiamy spędzać wakacje. Przypomną beztroski czas i pozwolą się zrelaksować.

Jak znaleźć idealny pejzaż?

Wybierając idealny pejzaż warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego kolorystykę i styl. Dobrze, by pasował do urządzanego wnętrza. W klasycznym pomieszczeniu pełnym antyków raczej nie odnajdą się pejzaże fantastyczne, a za to świetnie sprawdzą się w nowoczesnej przestrzeni. Z kolei pejzaże wykonane w kolorach różu, czerni i bieli znakomicie uzupełnią wnętrze w stylu glamour.