Praktyczne i stylowe rozwiązania, które sprawią, że Twój taras będzie Twoim ulubionym miejscem wypoczynku

?>

Pięknie urządzony taras jest wizytówką ogrodu i domu. Co może być piękniejszego latem niż spędzenie ciepłego wieczoru na tarasie z lampką wina, słuchając śpiewu ptaków? Oto kilka porad, dzięki którym Wasz ogród będzie ulubionym miejscem wypoczynku!

Projektowanie i budowa tarasu

Niezależnie od tego, czy taras służy jako miejsce do opalania, przedłużenie salonu, czy ma to być miejsce na przytulny posiłek z rodziną, zawsze należy mieć na uwadze, aby wszystko dokładnie zaplanować. Często nie można wybrać orientacji tarasu, ponieważ zależy ona od położenia działki. Na tarasie nie może zabraknąć roślin, które muszą być dostosowane do ilości światła słonecznego. Trzeba pomyśleć też o wygodnym siedzeniu, stole i markizie, która osłoni bawiących się gości przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Niemniej ważna jest podłoga, która musi być odporna na warunki atmosferyczne, praktyczna, a przy tym stylowa. Jeśli jest możliwość wybrania położenia tarasu, to idealnym rozwiązaniem jest południowy-zachód. Dzięki temu można korzystać z pełnego słońca w południe i wieczorem. Wskazówka: zaplanuj taras z nachyleniem co najmniej 1,5% od domu, aby woda deszczowa mogła swobodnie spływać.

taras z zestawem wypoczynkowym

Czym wyłożyć podłogę na tarasie?

Na tarasie można zastosować wiele materiałów. Kamień jest dość popularnym budulcem, choć dość drogim. Trzeba też dobrze przygotować grunt i najlepiej zatrudnić fachowca. Znacznie lepszym rozwiązaniem są płyty tarasowe, które można kupić w wielu ciekawych kolorach, wzorach i wielkościach. Są one łatwe w pielęgnacji, wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Płyt tarasowych nie powinno się układać bezpośrednio na betonie. Pod płytki najlepiej położyć matę drenażową, dzięki której taka podłoga posłuży lata. Można też zdecydować się na drewno, ale wówczas należy je bardzo dobrze zaimpregnować, aby nie pęczniało pod wpływem wilgoci. Cenna uwaga – czarne lub bardzo ciemne pokrycia tarasowe wyglądają bardzo szlachetnie, ale nagrzewają się w słońcu tak mocno, że trudno jest po nich chodzić boso.

Czym wyłożyć podłogę na tarasie

Zadaszenie lub osłona przeciwsłoneczna na tarasie

Na tarasie można postawić parasol przeciwsłoneczny, zamontować wysuwaną markizę lub napinane żagle. Należy jednak pamiętać, aby wszystkie one były mocno przymocowane, gdyż w przeciwnym razie wiatr może dokonać zniszczeń. Jeśli na tarasie jest wystarczająco dużo miejsca, to można postawić pergolę z roślinami pnącymi lub w ogrodzie zasadzić drzewo, które da cień. Znacznie bardziej stabilne i trwałe są stałe zadaszenia z drewnianymi lub aluminiowymi ramami, które są jednak również znacznie droższe. Bardzo ważne, aby na tarasie mieć prywatność. Przyda się więc osłona, która jednocześnie może być ścianą dla kwiatów lub roślin pnących. Można także posadzić dookoła tarasu wysokie krzewy, które stworzą nie tylko przyjemny klimat, ale także będą stanowiły niejako płot. Pięknie się prezentują berberysy, które można znaleźć w wielu ciekawych odmianach. Bardzo ważna wskazówka podczas projektowania zadaszenia – należy pamiętać, że niektóre rośliny muszą mieć dostęp do słońca, a więc nie można zacienić całego tarasu.

Projektując i urządzając taras, należy pamiętać o tym, że jest to miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Można wydzielić kącik dla dzieci, miejsce na grilla, a także zrobić zielnik, który nie tylko będzie pięknie pachnieć, ale też przyda się podczas gotowania.