Relokacja maszyn – szczegóły

?>

Niekiedy producenci działający w różnych branżach muszą przenieść swoją produkcję w inne miejsce. W przypadku mniejszych zakładów cały proces można przeprowadzić w miarę sprawnie, ale dla dużych firm jest to ogromne wyzwanie.

Niekiedy producenci działający w różnych branżach muszą przenieść swoją produkcję w inne miejsce. W przypadku mniejszych zakładów cały proces można przeprowadzić w miarę sprawnie, ale dla dużych firm jest to ogromne wyzwanie. Relokacja maszyn i linii produkcyjnych nie może w praktyce zatrzymać produkcji, bo to oznaczałoby ogromne straty finansowe. Na szczęście są firmy zewnętrzne, które zajmują się profesjonalną relokacją maszyn. W jaki sposób działają? Co w ogóle warto wiedzieć na temat relokacji maszyn?

Relokacja to demontaż, transport (drogowy, morski, kolejowy, lotniczy) i ponowne uruchomienie maszyn w danej lokalizacji. Wszystko to oczywiście przy zachowaniu ciągłości produkcji. Tak naprawdę chodzi nie tylko o rozmontowanie maszyn i ich załadowanie na samochód ciężarowy, a następnie przetransportowanie w miejsce docelowe. Trzeba również sprawdzić czy maszyny działają poprawnie, podłączyć je do instalacji itd. Większość sprzętu wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia na czas transportu, a potem rozładowania. Relokacja maszyn kończy się z montażem sprzętu na miejscu, łącznie z jego poziomowanie, kotwieniem czy podłączeniem do instalacji przemysłowych. Czasem konieczna jest także kalibracja.

Do przeprowadzenia profesjonalnej relokacji maszyn potrzebny jest przede wszystkim profesjonalny sprzęt wysokiej jakości. Są to różnego rodzaju suwnice, poduszki powietrzne, samojezdne platformy hydrauliczne czy dźwigi przemysłowe. Ponadto kluczem do sukcesu jest wykwalifikowana, doświadczona kadra posiadająca wiedzę na temat wielu skomplikowanych procesów technologicznych, które towarzyszą relokacji maszyn. Trzeba się też liczyć z tym, że zawsze może dojść do sytuacji nieprzewidzianej, zaskakującej i to mimo skrupulatnego zaplanowania działań.

Gdy relokacja maszyn ma odbyć się bez zakłócenia cyklu produkcji, często wiele urządzeń trzeba przewozić po kolei, wyłączając je z produkcji i instalując w miejscu docelowym. Czasami jednak trzeba pewne urządzenia z powrotem przetransportować do zakładu produkcyjnego. Z tego powodu tak ważne jest przygotowanie planu działania, aby móc elastycznie reagować na takie nieprzewidziane okoliczności. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że w wielu branżach każdy przestój (nawet niewielki) oznacza ogromne straty finansowe.

Relokacja maszyn czy całych linii produkcyjnych to niewątpliwie zadanie, które wymaga odpowiedniego, drobiazgowego wręcz zaplanowania, dokonania szczegółowej analizy oczekiwań i potrzeb, a przy tym musi odbywać się we ścisłej współpracy z firmą produkcyjną. Do relokacji maszyn potrzebny jest oczywiście specjalistyczny sprzęt, szeroka wiedza technologiczna i doświadczona kadra. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie relokacji maszyn firmie zewnętrznej, która zajmuje się tym na co dzień. Wówczas cały proces może odbyć się sprawnie, szybko i bezproblemowo. Chodzi przecież o to, aby całość odbyła się bez strat finansowych dla zakładu. Niemile widziane są więc wszelkiego rodzaju dłuższe przestoje w działaniu firmy.