Rodzaje blachodachówki

?>

Remont dachu to praca, której nie można odkładać. Od tego zależy czy domostwo dalej będzie nadawało się do zamieszkania. Efektownym materiałem jest blachodachówka.

Jakie rodzaje pokrycia z blachy oferuje rynek?

Poniżej przedstawiamy pokrycia z blachy, które oferuje obecnie rynek

1. Blachy z powłoką

Przekrój przez płat blachy przypomina kanapkę. Tradycyjny metalowy rdzeń pokryty jest wieloma warstwami dającymi długoletnią ochronę przeciwko czynnikom atmosferycznym i uszkodzeniom mechanicznym.
Arkusz stalowej blachy powleczony jest obustronnie warstwą cynku. Zabezpieczeniem warstwy ocynku jest komponent pasywujący. Polega na wytworzeniu niereaktywnej powłoki na powierzchni metalu. Kolejna warstwa to powierzchniowo naniesiona na prawą stronę arkusza farba poliestrowa lub polimerowa. Spód kryje się mniej odpornym akrylem lub farbą z dodatkiem epoksydów.

2. Posypka mineralna

Na powierzchni strony zewnętrznej naniesiona zostaje warstwa materiału mineralnego. Może to być naturalny surowiec na bazie piasku kwarcowego. Takiego samego jak piasek do wytopu szkła o dużej zawartości krzemu. W wersji ekologicznej stosuje się kruszywo z odzysku. Mieloną substancję ceramiczną nanosi jak wpierw i wiąże żywicą akrylową. Pod warstwą posypki znajduje się powłoka antykorozyjna będąca warstwą metalu naniesioną za pomocą reakcji chemicznych. Do pasywacji żelaza stosuje się cynkowanie lub mieszaninę aluminium i cynku.

3. Panele w wysokim standardzie ochrony przeciw odgłosom z zewnątrz

Konstrukcja przypomina laminowane wielowarstwowe płyty. Pomiędzy podwójny arkusz blachy stalowej wklejona jest warstwa elastyczna tłumiąca drgania i rozpraszająca fale akustyczne. Na wierzchu stosuje się wielowarstwową ochronę antykorozyjną na bazie farb z polimerem. Spód arkusza zabezpiecza poliester, który zapobiega zraszaniu powierzchni.