Rodzaje wałków do malowania ścian – który wybrać?

?>

Rodzaje wałków do malowania ścian – na jaki się zdecydować? 

Za pomocą wałka w łatwy i szybki sposób jesteśmy w stanie osiągnąć wyznaczony przez na cel uzyskując ustalony, zamierzony przez nas efekt. Jednak sam wałek to nie tylko futrzane pokrycie z rączką  w tym pędzlu kryje się coś więcej dlatego, aby wybrać ten najlepszy wałek do malowania ścian warto zapoznać się z jego rodzajami i zastosowaniami.

Jak zbudowany jest wałek?

Mimo iż wałki to proste i łatwe w użytku sprzęty to jednak różnią się one od siebie pewnymi parametrami. Pierwszym z nich jest rozmiar. Jest to proste i logiczne założenie, że im większy mamy wałek, tym większą powierzchnie będziemy w stanie pokryć. W przypadku kiedy decydujemy się na malowanie elewacji to powinniśmy zakupić model o szerokości ponad 20 cm i średnicy rdzenia, która będzie mieć wymiary znajdujące się w przedziale od 40 do 70 milimetrów. Wałki, które mają przekrój o rozmiarze, który jest większy niż 55 mm mają wewnętrzne wyścielenie z gąbki. W ten sposób elastyczność takiego produktu jest większa.

Na rdzeniu wałka osadzone jest również piękne poszycie nazywane runem. Materiał ten jest niezwykle ważny ze względu na fakturę malowanej powierzchni. Tutaj zasada jest prosta im gładsza jest powierzchnia, tym krótsze włosie musi mieć nasz wałek. Wałki z runem, które mają długość od 4 do 10 mm stosuje się do gładzi. Natomiast te sztuki, które mają od 12 do 17 mm świetnie sprawdzają się przy zadaniach takich jak malowanie tapety, tynków. Te runa, które mają powyżej 19 mm używać możemy w przypadku kiedy mamy styczność z chropowatą i chłonną powierzchnią typu cegła i beton.

Jaki wałek do malowania ścian wewnętrznych?

Rodzaje poszycia

Rodzaje wałków do malowania ścian ze względu na materiały użyte do produkcji runa:

  • wałki z poszyciem naturalnym 

Wykonane są one z weluru tkanego i wełny. Za ich pomocą jesteśmy w stanie lepiej, dokładniej pokryć daną powierzchnię. Jednak w tym przypadku musimy się liczyć z wyższą ceną za produkt.

Jaki wałek do malowania gładkich ścian wybrać?

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na wałki, które mają krótsze włosie, gdyż możemy wykorzystać je do malowania najgładszych powierzchni i rzadszych farb. Dodatkowo nie zostawiają one smug. Oba rodzaje spełnią się także w przypadku najbardziej chłonnych i opornych ścian.

  • wałki z poszyciem sztucznym

Rodzaje wałków do malowania ścian, wśród których znajdziemy produkty wykonane z: poliimidu, gąbki poliestrowej, poliakrylu, mikrofazy. Ostatni rodzaj szczególnie z krótkim włosiem sprawdzi się w przypadku malowania farbami wodorozcieńczalnymi. Nylonowe wałki odznaczają się wysoką skutecznością rozprowadzając gęstą farbę taką jak np. epoksyd. Te modele z gąbki są tanie i łatwe w zakupie, gdyż ich dostępność jest wysoka.

Powinniśmy postawić na wersję flokowaną, która sprawdzi się w szczególności przy farbach olejnych. Wyróżniany jest także dość uniwersalny rodzaj wałka poliakryl w formie sznurowej lub dzianej. Jednak musimy wziąć pod uwagę fakt, że użycie pierwszej postaci może wywołać na gładszej powierzchni tak zwany efekt skórki pomarańczy. W przypadku chropowatych ścian jesteśmy w stanie uporać się z takim problemem przez użycie poliakrylu.

Jaki wałek do malowania pokoju wybrać ? Podpowiadamy!

Jakie rodzaje wałków do malowania ścian zakupić w momencie kiedy chcemy się zabrać za malowanie ścian w pokoju? Do malowania jednego pomieszczenia w zupełności wystarczające będą cztery wałki o różnej długości włosia. W ten sposób każdy rodzaj farby będziemy w stanie nanieść na ścianę.  Zawsze warto mieć jeden wałek tylko i wyłącznie do koloru białego, gdyż usunąć różnokolorową farbę nie będzie nam, aż tak łatwo. W razie czego warto mieć taki produkt pod ręką w domu lub w mieszkaniu wraz z farbą od ściany, która znajduje się w pomieszczeniu, w jakim spędzamy największą ilość godzin. Dodatkowo wałkiem jesteśmy także w stanie pomalować kąty, narożniki, lecz mając już jakieś doświadczenie w malowaniu wszystkie te czynności jesteśmy w stanie wykonać także mając pędzle o odpowiedniej wielkości. Warto jednak pamiętać, że dobrze dobrany wałek pod kątem rozmiaru oraz materiału, z jakiego jest wykonany nie sprawi, że będziemy w stanie perfekcyjnie malować każdą powierzchnię. Jednak w ten sposób będziemy w stanie ułatwić i przyśpieszyć sobie prace.

Jaki wałek nie zostawia plam?

Jak już zostało wspomniane w tym artykule do gładkich powierzchni najlepiej użyć wałka o krótkim włosiu. Jednak, aby wałek nie pozostawiał plam musi mieć końcówkę wykonaną z następujących materiałów: weluru i mikrofibry. W przypadku kiedy dana powierzchnia jest drewniana to wałek musi mieć włosie o średnicy od 10 do 15 mm w przeciwnym razie na ścianie pojawią się plamy, zacieki.