Rozładowany akumulator? Zainwestuj w markowy prostownik!

?>

Rozładowany akumulator jest zmorą każdego kierowcy. W najmniej oczekiwanym momencie może zniweczyć plany wakacyjne, dotarcie na spotkanie czy do pracy. Na szczęście są sposoby, aby przywrócić moc akumulatorowi – jednym z nich jest użycie prostownika samochodowego.

Jak działa akumulator samochodowy? 

Akumulator samochodowy to po prostu bateria, z której silnik czerpie energię do rozruchu i tym samym zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. Nie jest rzadkością więc, że akumulator ulega rozładowaniu – tak jak inne baterie. Na takie rozładowanie wpływają różne czynniki takie jak ostra zima, zostawienie włączonych świateł bądź radia. Akumulator słabnie również przez lata użytkowania i wyeksploatowania. Na szczęście energię akumulatora może przywrócić prostownik samochodowy. 

Jaki prostownik samochodowy będzie odpowiedni? 

Prostownik samochodowy to narzędzie dobrze znane w elektromechanice, służące do zmiany napięcia prądu z przemiennego na napięcie jednego znaku. Samo określenie „prostownik” odnosi się do ładowarek akumulatorowych, które wprowadzają prąd do danego zasobnika energii, czyli akumulatora. Ważne podkreślenia jest fakt, że urządzenia przeznaczone do ładowania baterii samochodowych dzielimy na sprzęt do samochodów z silnikiem spalinowym oraz sprzęt do aut z silnikiem elektrycznym. 

Podłączenie prostownika do akumulatora 

Posiadanie prostownika do akumulatora to jedno. Niemniej jednak ważne jest, aby dobrze podłączyć prostownik z uwagi na proces przepływu energii do baterii. W pierwszej kolejności należy pamiętać, aby całą procedurę przeprowadzić w suchym miejscu i bezpiecznym miejscu. Ładowarka posiada dwie tak zwane klemy, które należy umocować na akumulatorze – czerwony przewód należy wpiąć do dodatniego bieguna, natomiast czarny do ujemnego bieguna. Kolejnym krokiem jest podłączenie prostownika do źródła zasilania oraz określenie właściwych parametrów ładowania. 

Kiedy akumulator jest naładowany? 

Prostownik pozwala na naładowanie akumulatora w krótkim czasie. Gdy wskaźnik natężenia prądu wskaże 0, wówczas oznacza to, że akumulator jest naładowany i można odpiąć ładowarkę od źródła zasilania. Później następuje odłączenie klem z biegunów – na początku czarny i następnie czerwony. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prostownika? 

Wybierając prostownik, warto zwrócić uwagę na urządzenia będące dobrej jakości – asortyment dostępny jest stronie internetowej https://tooles.pl/. Warto podkreślić, że wyróżniamy prostowniki standardowe, tradycyjne i mikroprocesorowe. To, na jaką ładowarkę postawimy, zależy wyłącznie od pojemności akumulatora, napięcia zmianowego, prądu rozruchowego oraz rodzaju elektrolitów. Dostępne są również uniwersalne ładowarki, które mogą naładować różne typy akumulatorów, natomiast ich cena jest wyższa. 

Prostownik standardowy zalecany jest dla osobowych samochodów, które operują zabezpieczeniem przed zwarciem i przeciążeniem. Ten typ ładowarki jest najtańszy i najprostszy. Prostownik mikroprocesorowy jest zaawansowaną ładowarką, a całym procesem ładowanie steruje procesor. Stosowanie tego rodzaju ładowarki pozwala na ładowanie akumulatora bez konieczności odłączania go od instalacji elektrycznej auta. Tradycyjny prostownik raczej wybierany jest do ładowania dużych akumulatorów – a więc dotyczy to aut elektrycznych, wózków widłowych, pojazdów ciężarowych.