Szybki i łatwy sposób na odnowienie starych płytek ceramicznych

?>

Wymiana płytek ceramicznych na podłodze oznacza bardzo pracochłonny, czasochłonny i kosztowny remont. Czy jednak istnieje inne rozwianie w przypadku, gdy powierzchnia płytek jest zniszczona lub jeśli chcemy całkowicie odmienić wnętrze? Zdecydowanie tak! Możemy wykonać renowację płytek za pomocą specjalnej farby.

Farba renowacyjna do malowania płytek to świetne rozwiązanie, które pozwoli wyremontować sfatygowaną łazienkę lub kompletnie zmienić wystrój, nawet jeśli mamy do dyspozycji niewielki budżet. Malowanie płytek jest proste. Do wykonania tej pracy nie będziemy potrzebować pomocy ekipy budowlanej, co bywa kosztowne. Sprawdź, jak wykonać renowację płytek.

Kiedy płytki ceramiczne wymagają renowacji?

Najczęściej jest to po prostu sytuacja, kiedy ich powierzchnia jest zniszczona- są na niej zarysowania i niewielkie pęknięcia i otarcia. Jeśli w płytkach znajdują się większe szczerby lub ubytki, również możesz je odnowić, zamiast wymieniać. Wystarczy ubytki wypełnić silikonem, a po jego wyschnięciu pomalować farbą renowacyjną do płytek. Konieczność wymiany płytek pojawia się również często, gdy kupujemy używane mieszkanie. Niekiedy płytki są zniszczone albo zwyczajnie nam się nie podobają. W takiej sytuacji również możemy z powodzeniem je pomalować, zamiast skuwać i wymieniać na nowe. Pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz pieniędzy.

Powodem do renowacji płytek może być również chęć zmiany wystroju wnętrza. Płytki często kładziemy na podłodze w kuchni, łazience, toalecie, czy na przedpokoju. Gdy zajdzie konieczność wymiany mebli na nowe, często okazuje się, że stare płytki nie pasują. Świetnym wyjściem w takiej sytuacji jest ich przemalowanie na inny kolor, tak, aby stanowiły idealne dopełnienie wnętrza.

Malowanie starych płytek ceramicznych krok po kroku

Renowacja płytek poprzez ich pomalowanie jest łatwa. Z pewnością każdy poradzi sobie z wykonaniem tej pracy. Będą Ci potrzebne:
– farba renowacyjna do malowania płytek,
– pędzel,
– wałek gąbkowy do malowania,
– preparat gruntujący,
– taśma malarska,
– szmatka.

Krok 1 Przygotowanie podłoża

Z płytek trzeba najpierw usunąć wszelki kurz i inne drobiny. Zamieć więc je dokładnie, a następnie umyj podłogę.
Zabezpiecz taśmą malarską styk ścian z płytkami, aby nie zabrudzić ściany farbą. Najlepiej jednocześnie malować płytki oraz fugi, ale jeśli chcesz je na przykład pokryć innym kolorem, wówczas fugi również zaklej taśmą malarską. Kolejną czynnością, którą należy wykonać przed rozpoczęciem malowania, jest nałożenie na powierzchnię płytek preparatu gruntującego. Wystarczy jedna jego warstwa.

Krok 2 Nakładanie farby

Wybierz dobrej jakości farbę, o właściwościach antybakteryjnych, antygrzybiczych oraz dużej wytrzymałości na ścieranie.
Najwygodniej, najszybciej i najdokładniej zrobisz to za pomocą wałka gąbkowego. Zanurzaj go w farbie i równomiernie maluj powierzchnię płytek. Wszelkie szczeliny, zagłębienia i miejsca trudno dostępne pomaluj za pomocą niewielkiego pędzla. Najlepszy efekt uzyskasz, nakładając farbę metodą krzyżową, czyli w każdą stronę po kolei- w górę, w dół oraz w bok. W zależności od potrzeby możesz nałożyć jedną lub więcej warstw farby.

Krok 3 Prace wykończeniowe

Wszelkich poprawek dokonuj na bieżąco. Od razu zmywaj również mokrą szmatką ślady farby, jeżeli zdarzy Ci się zachlapać mebel, czy ścianę. Później, gdy całkowicie zaschnie, trudno ją będzie usunąć. Pamiętaj też, aby niezwłocznie po zakończeniu malowania usunąć wszelkie zabezpieczające taśmy malarskie. Ich odklejenie, gdy farba wyschnie, grozi jej uszkodzeniami na przykład odpryskiwaniem, co może zniszczyć całą wykonaną pracę.

Farba renowacyjna nałożona na płytki uzyskuje pełną odporność mechaniczną po kilku dniach od nałożenia. Zachowaj więc szczególną ostrożność w użytkowaniu podłogi. Odnowione w ten sposób płytki będą wyglądać pięknie, a ich pielęgnacja jest łatwa. Dzięki farbie antyseptycznej z łatwością utrzymasz czystość w pomieszczeniu. Do mycia podłogi używaj delikatnych płynów do płytek i mopa. Unikaj ostrych szczotek, które mogą porysować powierzchnię.