Tynkowanie ścian – jak osiągnąć idealną powierzchnię?

?>

Tynkowanie ścian wewnętrznych jest jednym z ostatnich etapów wykończenia wnętrz w nowym domu lub w domu poddawanym kapitalnemu remontowi. Celem tynkowania jest zabezpieczenie ścian przed działaniem wilgoci oraz, na co częściej zwracamy uwagę, nadanie im estetycznego wyglądu – dobrze otynkowana ściana jest gładka i równa, doskonale nadaje się do ostatecznego wykończenia za pomocą farb lub tapet. Jak tynkować ściany, aby osiągnąć ich idealną powierzchnię? Jaki rodzaj gipsu wybrać i dlaczego trafna decyzja w tym zakresie jest tak istotna? Jakie są techniki tynkowania ścian i którą z nich wybrać? Oto poradnik krok po kroku – tynkowanie ścian dla laików. Zachęcamy do lektury.

Przygotuj potrzebne materiały i narzędzia

Podstawą powodzenia wielu przedsięwzięć, również tynkowania ścian wewnętrznych, jest odpowiednie zaplanowanie przebiegu prac – najpierw należy więc wybrać rodzaj tynku i technikę pracy. Wybór rodzaju tynku zależeć powinien między innymi od specyficznych warunków panujących w pomieszczeniu. Co się natomiast tyczy samej techniki pracy, to do wyboru masz dwie: ręczne tynkowanie za pomocą łaty tynkarskiej oraz tynkowanie maszynowe, w czasie którego wykorzystywane są agregaty tynkarskie. Jak wybrać bardziej odpowiednią dla siebie, omówimy w kolejnych akapitach.

Jak wybrać odpowiedni tynk?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tynków, a nałożenie odpowiedniej zaprawy jest podstawą uzyskania estetycznego i długotrwałego efektu. Oto praktyczne podpowiedzi:

  • tynki cementowo – wapienne – to uniwersalne, trwałe tynki. Można stosować je w pomieszczeniach suchych i takich, w których wilgotność powietrza jest podwyższona, są bowiem paroprzepuszczalne. Nadają się więc zarówno do pokoju, sypialni, jak i kuchni czy łazienki, a nawet piwnicy i pralni;
  • tynki gipsowe – tynk gipsowy pozwala uzyskać bardzo estetyczną, gładką powierzchnię. Jest prawie uniwersalny i nadaje się do pomieszczeń wilgotnych, pod warunkiem jednak, że wilgotność powietrza nie przekracza ok. 70 – 80%. Nie należy narażać tynku gipsowego na bezpośrednie działanie wilgoci, bo jest bardzo chłonny. Można stosować go na ściany z betonu komórkowego. Warto wiedzieć, że tynk gipsowy jest uważany za ekologiczny i bezpieczny, można więc użyć go w pokoju dziecięcym. Jest jednak bardzo podatny na uszkodzenia;
  • tynki cementowe – tynk cementowy produkowany jest z cementu, piasku i wody. Tworzona przez niego powierzchnia jest bardzo trwała i twarda oraz odporna na wilgoć. Nadaje się pod płytki ceramiczne. Nie prezentuje się jednak tak dobrze, jak tynk gipsowy.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz tynk cementowo – wapienny, gipsowy czy cementowy, istotne będzie prawidłowe wymieszanie zaprawy tynkarskiej, zwłaszcza jeśli planujesz tynkować ręcznie – jeśli zamierzasz wykorzystać agregat, to on zrobi to za Ciebie.

Ręczne tynkowanie ścian wewnętrznych

Aby tynkować ściany ręcznie, będziesz potrzebował kilku narzędzi:

  • mieszadła do wymieszania zaprawy tynkarskiej,
  • pacy,
  • listwy tynkarskiej na rynku dostępne są różne listwy tynkarskie, które są niezbędne do równego nakładania tynku zapewniając odpowiednią, równomierną grubość warstwy zaprawy,
  • paca gąbkowa do zacierania tynku.

Tynkowanie ścian za pomocą agregatu tynkarskiego

Tynkowanie ręczne nie jest bardzo skomplikowane, ale zajmuje dużo czasu i wymaga posiadania sporej siły w rękach oraz kupienia kilku rodzajów narzędzi. Jeśli zamiast tego wolisz tynkować ściany przy użyciu agregatu, wystarczy Ci paca gąbkowa do zacierania oraz łata tynkarska.

Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednej zalecie agregatu – używając go nie musisz mieć wiertarki z mieszadłem. Wystarczy umieścić suchą mieszankę w zasobniku maszyny, dodać odpowiednią ilość wody i poczekać aż maszyna wymiesza tynk. Możesz więc zaoszczędzić sporo czasu i sił.

gładzenie otynkowanej ściany

Technika tynkowania – jak to robić, aby ściany były idealnie gładkie?

Niezależnie od tego, czy planujesz tynkować stare ściany, czy też ściany w nowo wybudowanym domu, niezbędnym etapem prac jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Obejmuje ono kolejno:

  • usunięcie gwoździ czy kołków i załatanie dziur pozostałych po nich,\
  • oczyszczenie ścian z kurzu, brudu i tłustych plam,
  • napraw ewentualne pęknięcia i rysy, na przykład na płytach gipsowo – kartonowych – za pomocą masy szpachlowej, nakładając zaprawę szpachelką. W przypadku większych pęknięć lub przestrzeni między płytami zabezpiecz masę specjalną siatką tynkarską,
  • ostatnim etapem przygotowania podłoża jest jego gruntowanie – grunt zwiększa i wyrównuje chłonność podłoża, dzięki niemu tynk będzie więc lepiej i trwalej „przyczepiał” się do ściany,
  • zamontuj nierdzewne profile ochronne – nie są niezbędne, ale ułatwiają pracę i zabezpieczają gotowe narożniki i inne miejsca narażone na uszkodzenia.

Teraz możemy omówić ostatni etap – tynkowanie ścian krok po kroku.

Ręczne nakładanie tynku

Tynkowanie ręczne zaczynamy od przygotowania zaprawy. Należy wymieszać ją końcówką mieszającą na idealnie gładką masę – nie powinno być w niej pęcherzyków powietrza ani grudek. W przypadku tynku gipsowego wystarczy zaledwie jedna warstwa, jeśli wybrałeś tynk cementowo – wapienny, musisz nałożyć ich zwykle aż trzy. Pamiętaj, że nakładanie kolejnej warstwy zalecane jest dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej. Nakładaj zaprawę za pomocą szpachli od góry do dołu. Nierówności i wgłębienia poprawiaj za pomocą łaty trapezowej.

Gładzenie tynku

Gładzenie tynku wykonujemy zwilżoną wodą pacą gąbkową po nałożeniu ostatniej warstwy tynku, kiedy będzie on już lekko związany. Należy lekko zacierać go, aż pojawi się tak zwane mleczko gipsowe – białawy płyn, który po chwili matowieje.

Praca agregatem tynkarskim

Po wymieszaniu zaprawy włącz agregat i kierując jego końcówką od góry do dołu, nanoś tynk na ścianę – w miarę możliwości równomierną warstwą. Łatą trapezową delikatnie wyrównaj ją, a kiedy lekko zwiąże, wygładź pacą gąbkową.

Podsumowanie

Już wiesz jak należy wykonać tynkowanie ścian krok po kroku, aby jego efekty były zadowalające. Jeśli zależy Ci na szybkim i sprawnym przeprowadzeniu prac, wynajmij agregat tynkarski – nie musisz go kupować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *