Złącza ciesielskie – typy, zastosowanie, przeznaczenie

?>

Przygotowywanie odpowiedniego rodzaju konstrukcji, wymaga nie tylko zgromadzenia wysokiej klasy materiałów, które nadają się do obmyślanego wykorzystania, ale również elementów łączeniowych. Należą do nich złącza ciesielskie. Jakie typu tego typu złącz możemy wykorzystać? Gdzie znajdą zastosowanie i jakie mają zalety?

Złącza ciesielskie to akcesoria, które występują w różnych rodzajach i typach. Mają też wszechstronne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno w profesjonalnych zakładach produkcyjnych, firmach usługowych czy hobbystycznych warsztatach.

Czym są złącza ciesielskie?

Wykonanie wysokiej jakości konstrukcji drewnianej, o różnym poziomie nośności wymaga zastosowania specjalnego rodzaju połączeń. Jednym z typów takowych są złącza ciesielskie. To wykonane z metali elementy, które są w stanie stabilnie przyłączyć do siebie dwa (lub więcej) części drewnianych bez używania gwoździ.

Jakie typu złącz możemy wyróżnić?

Złącza ciesielskie występują w wielu wariantach, aby dostosować możliwości do potrzeb użytkownika. Jakie są najpopularniejsze typy złącz?

 

  • Kątowniki ciesielskie – umożliwiają mocowanie drewnianych elementów pod kątem prostym, również występują w wielu wariantach.

 

  • Kątowniki regulowane – dzięki podłużnym otworom, możemy regulować ustawienie elementów drewnianych i zmieniać ich położenie

 

  • Wieszaki (belki) – to części pozwalające na podwieszanie części drewnianych, mocowanie ich pod różnym kątem i na wielu płaszczyznach.

 

  • Słupki – typ złącza ciesielskiego, który pozwala na montaż elementów w określonej od siebie odległości.

 

Gdzie zastosowanie znajdą złącza ciesielskie?

Złącza ciesielskie mają szerokie zastosowanie i przeznaczenie. Umożliwiają przygotowanie stelaża konstrukcji dachowej, mocowanie mebli, tworzenie konstrukcji budynków z drewna i wielu innych projektów, gdzie wykorzystywane są materiały drewniane i podobne.

Dzięki złączom ciesielskim możemy stworzyć wszystko zgodnie z projektowymi wytycznymi, bazując na pożądanych ustawieniach. Bez problemu uzyskamy kąty proste, dystans pomiędzy elementami i inne parametry.

Złącza ciesielskie – zalety

Przede wszystkim złącza ciesielskie to elementy trwałe. Są odporne na duży nacisk, dzięki czemu połączymy nimi spory ciężar. Odpowiednio zamocowane wytrzymają wiele lat eksploatacji, bez konieczności wymiany. Dodatkowo zapewniają precyzyjny montaż, który jest łatwy i stosunkowo niedrogi. To świetne, trwałe i wszechstronne rozwiązanie w produkcji, usługach czy amatorskich pracach.