Dywan orientalny w salonie – jak wybrać i dlaczego warto?

?>

Dywany orientalne to element aranżacji, który nadaje wnętrzu egzotycznego stylu i oryginalnego charakteru. Taka niebanalna dekoracja pasuje nie tylko do pomieszczeń urządzonych w orientalnym stylu. Sprawdzi się także w nowoczesnych wnętrzach, gdzie może pełnić rolę unikalnej ozdoby, ale też kontrastować z pozostałymi elementami wnętrza.

Co wyróżnia dywany orientalne?

Przede wszystkim motywy, jakie dominują na dywanach orientalnych. Na każdym modelu może „dziać się” naprawdę wiele, dlatego też ważne jest właściwe dopasowanie dywanu do panującego stylu w określonym wnętrzu. Kolorystyka orientalnych dywanów jest mocno zróżnicowana i głęboka, z tego względu jest to grupa produktów, z których łatwo dopasować model do określonej aranżacji.

Dywany orientalne mogą mieć też różne kształty. Choć najpopularniejsze są prostokątne, to chętnie wybierane są także te o owalnej formie. Niestandardowym elementem wnętrza zdecydowanie są chodniki orientalne, które świetnie sprawdzą się w przedpokoju i holu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dywan orientalny do salonu?

Decydując się na wybór dywanu tego typu, należy zastanowić się nad jego kolorem, wzorem, kształtem i rozmiarem. Kolor czy też zestaw barw to kluczowy element, gdyż zbyt bogaty może zdominować i przytłoczyć wnętrze. Tak samo może stać się w przypadku zbyt dużego rozmiaru dywanu, który przysłoni pozostałe elementy wyposażenia.

Decydując się na bogato zdobiony wzór, reszta wystroju powinna być stonowana i subtelna z prostymi i surowymi formami mebli. Z kolei posiadając ciężkie, mocno zdobione meble czy inne elementy wnętrza, np. zasłony, najlepiej wybrać dywan bez dużych, przytłaczających wzorów w delikatnych kolorach i wzornictwie.

Jeśli dywan ma znajdować się pod stołem w jadalni, powinien być odporny na uszkodzenia, wycieranie i zaplamienia, ponieważ częste przesuwanie krzeseł może niszczyć włókna. Dywany z włókien naturalnych są bardziej podatne na uszkodzenia, a z kolei te o włóknach sztucznych, o wiele lepiej będą radzić sobie w miejscach zwiększonego użytkowania.

Dywan orientalny z krótkim czy długim włosiem?

Dywan z krótkim włosiem będzie odpowiedni dla alergików, ale sprawdzi się także w pomieszczeniach, gdzie domownicy często przebywają. W innym wypadku dywan może się przygniatać i niszczyć, gdy często będzie użytkowany. Ponadto, dywan z długim włosiem jest trudniejszy w czyszczeniu. Sprawdzi się jednak w miejscu, gdzie domownicy nie będą chodzić po nim zbyt często.

Wybierając dywan orientalny, warto znaleźć sklep z dywanami, który oferuje wysokiej jakości produkty, wykonane z solidnych materiałów. Dzięki temu dywan posłuży na dłużej i będzie cieszył oko oraz zwracał uwagę gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *