Jak urządzić mieszkanie w stylu loft? Praktyczne wskazówki

?>

Styl industrialny (loft) w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Charakteryzują go surowe wykończenie i duża przestrzeń. Nawiązuje do dawnych, przemysłowych wnętrz i fabryk, które przerobione zostały na mieszkania. Czy jednak loft to tylko światło i surowe materiały?

Styl loft – co musisz o nim wiedzieć?

Styl loft, zaraz obok minimalistycznego oraz skandynawskiego jest jednym z najchętniej wybieranych sposobów aranżacji pomieszczeń we współczesnych mieszkaniach. Ten styl kojarzony jest przede wszystkim z wielkimi oknami oraz widocznymi gołym okiem instalacjami w budynkach.

Pozorna niedbałość, jest bardzo dokładnie zaplanowana, a wszelkie przewody i wystające rury są zabezpieczone przez uszkodzeniem.
Styl loft to nade wszystko surowe wnętrza, które w zależności od indywidualnych potrzeb można również ocieplić. Wiele osób zwykło kojarzyć styl industrialny z chłodnymi pomieszczeniami, gdzie nie ma miejsce na przytulność.

Jednak o tym, jaka będzie panowała atmosfera w danym pomieszczeniu decydujemy my sami. Dzięki zastosowaniu odpowiednich dodatków można również urządzić ciepłe loftowe wnętrze. Istnieje kilka zasad urządzania pomieszczeń według stylu industrialnego. Poniżej przedstawimy te najważniejsze.

Mieszkanie w stylu industrialnym – elementy charakterystyczne

Ten styl wykończenia wnętrz, jak każdy inny posiada swoje główne atrybuty. Gdy widzimy pomieszczenia tak urządzone, od razu wiemy z jakim stylem mamy do czynienia. Nie da się go nie rozpoznać. Gdy pragniemy urządzić mieszkanie w stylu loft, bardzo pomocnymi czynnikami, może być sama bryła pomieszczeń, ich przestrzeń itp. Elementy sprzyjające urządzeniu mieszkania w tym stylu są:

  • widoczne elementy instalacji
  • wysoki sufit
  • duże okna
  • widoczna cegła, tynk
  • metalowe schody
  • wszelkie widoczne elementy konstrukcji budynku

Jeżeli nie mamy do dyspozycji lokalu zgodnego z powyższymi cechami, nic nie szkodzi. Istnieje kilka prostych metod, aby to zmienić.
Przestronne wnętrza

Styl loft pochodzi z dawnych fabryk. Tak samo jak w starych halach, tak i w nowoczesnych pomieszczeniach powinniśmy wiec mieć jak najwięcej przestrzeni. Ważne jest, aby mieszkanie miało jak najmniej pokoi. Jeżeli jest taka możliwość, należy zburzyć wszelkie niepotrzebne ściany. Otworzy to przestrzeń, która jest cechą charakterystyczną wnętrz tego typu.
Jeżeli mamy do dyspozycji ściany, z którymi jednak nie możemy nic zrobić, to zadbajmy o ich właściwe wykończenie. W tym celu zastosuj beton czy cegłę.

W przypadku, gdy jesteśmy w posiadaniu niewielkiego mieszkania, przestrzeń stwórzmy za pomocą ograniczenia ilości mebli, stosowania luster oraz jasnych kolorów. Te wszystkie triki pomogą optycznie powiększyć wnętrza.

Okna rozświetlające mieszkanie

Okna w przypadku chęci wykończenia mieszkania w stylu industrialnym muszą być jak największe i najprostsze. Rezygnujemy więc z wszelkich zdobień, zasłon, firanek itp. stawiając na minimalizm. Jeżeli chodzi o kolor ram okiennych, to najlepiej sprawdzają się one w barwach szarych, czarnych lub białych.
Jeżeli ze względu na lokalizacje lub usytuowanie mieszkania nie możemy pozwolić sobie na całkowite odsłonięcie okien, to dobrym wyborem będą rolety industrialne.

Kolory w stylu loft

Barwy pomieszczeń mogą wnieść dużo charakteru i ostatecznie przesądzić o charakterze wnętrza. Dzięki nim optycznie zwiększymy lub zmniejszymy przestrzeń. Oczywiście w stylu loft, zależy nam na tym, aby były one jak największe, stosujemy więc kolory takie jak biel, szarość, antracyt, oraz naturalne odcienie drewna.

Szczególnie białe kolory ścian, świetnie komponują się z metalowymi akcentami. Loftowe mieszkanie wręcz musi posiadać kilka dodatków metalowych, malowanych na czarno.
We wnętrzach industrialnych beton idealnie łączy się z naturalnymi kolorami jak drewniane drzwi, podłogi czy meble.

Umeblowanie w stylu loft

Skoro przy meblach jesteśmy, to powiedzmy o nich kilka słów. W przypadku chęci zastosowania stylu loft w mieszkaniu, jeżeli chodzi o wyposażenie, mamy sporą dowolność. Stawiamy na minimalizm, tak więc ilość elementów powinna być ograniczona. To samo tyczy się brył czy kształtów, które powinny być jak najprostsze.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z mebli wykończonych z drewna, połączonych z elementami metalu i drewna. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup mebli typu vintage, lub odnalezienie ich na strychu u babci, aukcjach internetowych czy różnego rodzaju targach. Czasami wystarczy je tylko odrobine odnowić, aby cieszyły swoim blaskiem na nowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *