Jak wyposażyć małe mieszkanie?

?>

Małe mieszkania są dziś bardzo popularne. Jednak ilość metrów kwadratowych, którymi można dysponować, powodują wiele niedogodności dla właścicieli, zwłaszcza jeśli mieszka na nich kilka osób o różnych przyzwyczajeniach i zainteresowaniach. Oto wskazówki, które pomogą Ci wizualnie zwiększyć przestrzeń Twojego domu, jednocześnie czyniąc go przytulnym.

Właściwe zagospodarowanie przestrzenne

Kiedy aranżujesz wnętrze w małym mieszkaniu, głównym problemem, któremu musisz stawić czoła, jest obfitość wszelkiego rodzaju wąskich przestrzeni, ścianek działowych i korytarzy. W takim przypadku projektantom zaleca się stworzenie wspólnej, nawet jeśli niezbyt dużej, przestrzeni na jadalnię i kuchnię oraz oddzielenie części sypialnej ścianką działową lub podium.

Drobne szczegóły

Elementy wnętrza powinny odpowiadać powierzchni pomieszczenia. Im mniejsze pomieszczenie, tym mniejsze powinny być meble. Nawet jedna duża sofa lub szafa sprawią, że w małym pokoju będzie ciasno. Dlatego w przypadku takich pomieszczeń najlepiej jest preferować kompaktowe, ale stylowe detale wnętrza. Lustrzane, polerowane, chromowane powierzchnie szklane mają doskonały współczynnik odbicia światła, co oznacza, że optycznie powiększą przestrzeń małego pomieszczenia. Tworząc wnętrze w kawalerce, staraj się udekorować je miękkimi tkaninami, małymi obrazami i świeżymi kwiatami w doniczkach.

Rolety

Jeśli masz szczęście do widoku z okien, to zrezygnuj z długich, ciężkich zasłon na rzecz rolet. Takie pomieszczenie będzie wypełnione powietrzem i będzie wyglądało na znacznie jaśniejsze, a doskonały krajobraz za oknem będzie dobrą kontynuacją wnętrza Twojego pokoju.

Jednolity styl

Tworząc wnętrze w małym mieszkaniu, nie możesz używać kilku stylów aranżacji wnętrz jednocześnie. Na małej przestrzeni wszystkie wady i błędy będą natychmiast widoczne. Projektanci sugerują trzymanie się jednego stylu.

Małe lampy

Zamiast nieporęcznego żyrandola, wybierz reflektory lub miniaturowe kinkiety o wdzięcznych odcieniach. Za pomocą tej techniki będziesz w stanie rozproszyć światło i uczynić je najbardziej miękkim, lokalnym, a w rezultacie nadać wnętrzu małego pokoju przytulność i spokój.

Jasne odcienie

Projektanci uważają również, że do stworzenia wnętrza w małym mieszkaniu najlepiej zastosować lekkie monochromatyczne pastelowe odcienie. Jest to szczególnie ważne w przypadku wykładzin podłogowych. Taka kolorystyka pomaga rozszerzyć przestrzeń. Ale nie wykluczaj całkowicie jasnych kolorów, a także ciemnych odcieni – nadają przestrzeni poczucie głębi i dynamiki.

 Żadnych dużych przedmiotów

Prawdopodobnie szafom i obszernym garderobom można bezpiecznie przypisać miano głównych „pożeraczy” przestrzeni. Dlatego wskazane jest umieszczenie systemu przechowywania za przesuwanymi drzwiami w korytarzu lub pod schodami, jeśli są obecne w mieszkaniu, a urocze pudełka lub pojemniki najlepiej umieścić w części sypialnej.

Porzuć różnorodność

Porzuć większość krzykliwego wystroju na kilka efektownych akcesoriów. W tym przypadku obowiązuje zasada: „Lepiej jeden duży obiekt niż trzy małe”.

Wysoki sufit

Im wyższy sufit w pomieszczeniu, tym bardziej przestronne pomieszczenie. Aby wizualnie podnieść sufit, musi być co najmniej o jeden ton jaśniejszy niż ściany. Możesz także podnieść sufit za pomocą zasłon zawieszonych na samym suficie.

Również elementy pionowe, rozbudowana kompozycja mebli (na przykład system półek) pomogą zwiększyć wysokość sufitu. Nie zaleca się obrysowywania sufitu gzymsem w kontrastowym kolorze.

Możliwe jest również zwiększenie wysokości sufitu za pomocą opraw ze światłem skierowanym do góry. Wieczorem takie lampy oświetlają sufit i wygląda on na znacznie wyższy.

Wyraźna geometria

W przypadku małego pokoju zaleca się stosowanie mebli przekształcalnych lub systemów wielofunkcyjnych. Na przykład elementy wykonane z drewna (pomalowanego zarówno na kolor jasny, jak i czarny) nadają się do wnętrz w stylu skandynawskim. Może to być ścisła geometria lub wdzięczne kształty, detale architektoniczne lub styl industrialny. Pamiętaj, że odpowiednie dodatki nadadzą wnętrzu indywidualności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *