Jaką farbę elewacyjną wybrać?

?>

O wyglądzie nieruchomości nie świadczy jedynie zadbane podwórko czy nienagannie przystrzyżony trawnik. Ogromne znaczenie ma również elewacja budynku, czyli jej kolor oraz struktura. Na szczęście dawno minęły już czasy, w których jedyną możliwością poprawy wyglądu domu było położenie tynku – tak zwanego baranka. Dziś na rynku spotkacie wiele rozwiązań, które pozwalają na zaaranżowanie elewacji tak, jak tego oczekujecie. Jakie farby warto wybrać?

Rodzaj powierzchni

Podstawowym czynnikiem determinującym wybór farby fasadowej jest powierzchnia, jaką chcecie pomalować. Należy wziąć pod uwagę rodzaj tynku, ocieplenia, a także oczekiwany efekt estetyczny. Wszystkie te elementy trzeba skonsultować z wykonawcą, aby prawidłowo dobrać farbę. Najpopularniejszym, a jednocześnie uniwersalnym rozwiązaniem, jest farba akrylowa. Nadaje się do różnorodnych powierzchni. Na elewacji tworzy trwałą powłokę, odporną na działanie zmiennych czynników atmosferycznych oraz promieniowania UV. Warto jednak pamiętać, że jedną z wad akrylu jest niska przepuszczalność, dlatego nie może być zastosowana w przypadku na przykład ocieplenia z wełny mineralnej.

Droższym rozwiązaniem, ale znacznie lepszym od wspomnianej farby akrylowej, jest nowoczesna farba silikonowa. Bez trudu możecie ją aplikować nawet na elewację odnawianą, niezależnie, jaki zastosowano rodzaj ocieplenia czy tynku. Różnicę w cenie pomoże pokryć pożyczka przez internet. Pamiętajcie także, że bardzo duże znaczenie ma sposób nakładania farby. Niektórymi produktami można malować bardzo łatwo, bez użycia specjalistycznych narzędzi, podczas gdy inne wymagają sporo wysiłku. Warto ten czynnik również uwzględnić podczas wyboru farby, aby prace przebiegły sprawnie i szybko.

Jak przygotować się do malowania elewacji?

Przed malowaniem elewacji warto zasięgnąć opinii specjalistów, jak przygotować ściany do nałożenia farby. Jeśli po raz pierwszy podejmujecie się malowania budynku, wówczas konieczne będzie zaopatrzenie się w różnorodny sprzęt. Na pewno przyda się myjka ciśnieniowa, do oczyszczenia powierzchni fasady. Bardzo ważne jest wyrównanie ścian oraz usunięcie wszelkich uszkodzeń i łuszczącej się farby. Nie zapomnijcie o dokładnym przeczytaniu instrukcji producenta farby, który wskazuje w niej precyzyjne zalecenia co do metody nakładania produktu, czasu jego schnięcia, a także ilości warstw.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie z pewnością skorzystanie z usług firm remontowych, w czym pomoże pożyczka przez internet. Specjaliści gwarantują uzyskanie oczekiwanego efektu estetycznego, a także trwałość powłoki. To bardzo ważne, ponieważ koszt malowania elewacji nie jest niski, a inwestycję robimy przecież na wiele lat. Jeśli wasz dom nie jest ocieplony, wówczas warto rozważyć najpierw termomodernizację, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Oprócz materiału izolacyjnego na ścianach zostanie położony tynk, a następnie wybrana przez was farba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *