Lampy inteligentne – co to takiego?

?>

Nowoczesne wnętrza wymagają zastosowania odpowiednich elementów wyposażenia. Dotyczy to zarówno mebli, jak i elementów oświetleniowych. Lampy coraz chętniej włącza się bowiem do domowych systemów typu Smart House. Czym w ogóle są inteligentne lampy? Jak działają i kiedy powinno się w na nie postawić w domowych przestrzeniach? Więcej informacji na ten temat podamy poniżej.

Inteligentna lampa – co warto o niej wiedzieć?

Standardowe oprawy oświetleniowe do domu kojarzy każdy. A czym są wspomniane we wstępie rozwiązania inteligentne, które zyskują z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność?

Mianem smart lamp określa się produkty oświetleniowe, które podpina się do domowej sieci WiFi. Dzięki temu zyskuje się pełną swobodę zarządzania lampami za pośrednictwem urządzeń zdalnych, o których nieco więcej opowiemy później.

Lampy inteligentne mogą komunikować się między sobą, a także współpracować z zewnętrznymi akcesoriami, takimi jak choćby czujniki i sensory, które zwiększają funkcjonalność całego systemu.

Smart sterowanie oświetleniem – najważniejsze narzędzia

Jak sterować smart lampami? Możliwości jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim można postawić na praktyczne aplikacje mobilne, które instaluje się na urządzeniach typu smartfon lub tablet. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje się pełną kontrolę nad domowymi lampami z dowolnego miejsca na świecie, jeśli tylko mamy dostęp do Internetu. Za pośrednictwem panelu kontroluje się włączanie i wyłączanie lamp, a także dopasowuje poszczególne parametry światła, jak natężenie, kolor lub temperatura barwowa.

Innym rozwiązaniem, które zjednuje sobie użytkowników, stawiających na nowoczesne technologie, jest sterowanie inteligentnym oświetleniem za pośrednictwem komend głosowych. W efekcie nie trzeba mieć żadnego dodatkowego sprzętu do kontrolowania oświetlenia. Nie ma konieczności, by sięgać po telefon ani szukać dedykowanego pilota. Wystarczy tylko wydać odpowiednią dyspozycję, a system sam dopasuje warunki oświetleniowe do aktualnych potrzeb.

Większość inteligentnych lamp bywa też sterowana tradycyjnie, przy pomocy włączników, które jednak nie są tak do końca klasycznymi rozwiązaniami. Zazwyczaj ramki z przyciskami zastępują bowiem płaskie tafle ze szkła hartowanego. Dzięki nim można sterować jednym lub większą liczbą obwodów elektrycznych w domowym oświetleniu. Takie produkty oferuje sklep Gajwer.pl.

Najważniejsze zalety inteligentnych lamp do domu

Co wyróżnia inteligentne oświetlenie do domu? Przede wszystkim jest to rozwiązanie niezmiernie wygodne, co przekonuje do niego wielu użytkowników. Zdalne sterowanie lampami i wykorzystanie czujników zwiększa komfort funkcjonowania dla wszystkich użytkowników. Wpływa też na jakość życia osób z ograniczoną mobilnością (niepełnosprawnych lub starszych), którzy mogliby mieć trudność z używaniem standardowych włączników światła.

Perfekcyjne sterowanie oświetleniem przy pomocy aplikacji pozwala nie tylko dopasować warunki oświetleniowe do danych potrzeb, ale również kontrolować zużycie energii elektrycznej. Dzięki temu obniża się wysokość rachunków oraz nieustannie widzi się, jak wydajnie działają poszczególne urządzenia w domu. Nie zapominajmy o tym, że smart aplikacje do sterowania oświetleniem pozwalają na planowanie uruchamiania lamp z wyprzedzeniem, dzięki zapisywaniu scen świetlnych oraz tworzeniu harmonogramów.

Stosowanie komend głosowych, aplikacji i czujników sprawia również, że każdy dom i ogród stają się znacznie bezpieczniejsze. Użytkownicy mogą bowiem spokojnie poruszać się po całym terenie, a każdy nieproszony gość jest od razu dostrzegany, dzięki sensorom ruchu. Niektóre rozwiązania inteligentne da się nawet podłączyć do instalacji antywłamaniowej. Wówczas komputer wykorzystuje funkcję symulowania obecności mieszkańców, by przestraszyć potencjalnych intruzów.

Okazuje się zatem, że smart oświetlenie potrafi być nie tylko niezmiernie energooszczędne, ale też bardzo praktyczne.

Smart oświetlenie – sposób na funkcjonalność wszystkich domowych wnętrz

Nowoczesne, inteligentne lampy do domu łączą w sobie ciekawą estetykę z zaawansowanymi technologiami. Niekiedy kontrolowanie warunków oświetleniowych zaczyna być procesem zautomatyzowanym, ze względu na sensory i harmonogramy oświetleniowe. Dzięki takim urządzeniom dom staje się wygodniejsi, a domownicy mogą skoncentrować się na ważniejszych sprawach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *