Najzdrowsze farby do ścian – jak je rozpoznać?

?>

Interesuje Cię nie tylko piękny wygląd wnętrza, ale myślisz także jakie są najzdrowsze farby do ścian? Remont za pasem, a zupełnie nie wiesz, jaką zdrową farbę wybrać? Od dawna jesteś świadomy, że niektóre materiały budowlane szkodzą Twojemu zdrowiu, dlatego interesują Cię tylko te najzdrowsze farby do ścian? Nie wiesz jednak, jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę, przystępując do malowania ścian wewnętrznych. Ogrom rodzajów i marek farb na malarskim rynku może przyprawić o zawrót głowy i niestety większość z nich nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Zatem, jaka farba jest zdrowa? 

Jak rozpoznać farby do ścian przyjazne zdrowiu?

Zanim udasz się do sklepu z farbami, dobrze jest wiedzieć, jakie rodzaje w ogóle istnieją. Mamy podstawowy podział na farby emulsyjne i mineralne:

Farby emulsyjne:

 • wodorozcieńczalne farby akrylowe
 • farby lateksowe
 • farby ceramiczne
 • farby winylowe

Farby mineralne:

 • farby wapienne
 • farby cementowe
 • farby silikatowe
 • farby polikrzemianowe

Biorąc pod uwagę taki podział, najzdrowsze farby do ścian znajdziemy pośród farb mineralnych. Farby mineralne zostały opatentowane w roku 1878. Niestety pomału znikają z rynku. Obecnie są coraz trudniej dostępne i stosują je najczęściej osoby, które swoje zdrowie i swoich bliskich stawiają wyżej niż doskonały design. Warto podkreślić, że farba mineralna wyróżnia się przede wszystkim tym, że:

 • nierozerwalnie wiąże się z podłożem
 • jest niezwykle odporna na działanie promieniowania UV
 • przylega do niej mniej zanieczyszczeń
 • łatwo się zmywa
 • jest niepalna
 • wykazuje niebywałą stabilność kolorów

Odporność na warunki atmosferyczne świadczy o niewątpliwej trwałości. Wielkim atutem jest możliwość całkowitej rezygnacji ze środków konserwujących. Powodem jest wysoka zasadowość szkła wodnego jako spoiwa, co stanowi zabezpieczenie przed różnego typu mikroorganizmami. Produkcja i użytkowanie farb mineralnych kwalifikują je, jako farby do ścian przyjazne zdrowiu. Są bardzo trwałe, a ich nietoksyczny skład chroni także środowisko. Ich trwałość przekracza sto lat i są to niewątpliwe najzdrowsze farby zmywalne do ścian.

Farby nietoksyczne do ścian – farby mineralne.

Wymienione wyżej farby polikrzemianowe obecnie stosowane są tylko na elewacje. Nieco bardziej powszechne na ściany wewnętrzne są farby wapienne i silikatowe. Gdzie możesz je wykorzystywać? Bez problemu sprawdzą się w placówkach zdrowotnych i oświatowych, czyli miejscach o dużym rygorze higienicznym. Farby nietoksyczne do ścian, jakimi są farby wapienne stosuje się na tynki cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe oraz na płyty kartonowo-gipsowe. Z kolei farby silikatowe nakładaj wyłącznie na tynki mineralne i beton.

Zdrowe farby – jakie wybrać do swojego domu?

Jak widać rynek mocno ogranicza zakup farb mineralnych, ale oferuje alternatywę, którą stanowią ekologiczne zdrowe farby do ścian. To bardzo dobra wiadomość dla alergików i osób szczególnie wrażliwych na chemię budowlaną. Obecnie, markety branżowe oferują wiele typów ekologicznych farb do wnętrz. Powiemy Ci, jakie marki dostarczają najzdrowsze farby do ścian. Warto podkreślić ich cenę, która wcale nie jest wyższa niż tych nieekologicznych. Jak rozpoznać taką farbę? Najlepszym sposobem będzie kupno farby z certyfikatem. Będziesz miał wtedy pewność, że na każdym etapie produkcji zachowane są najwyższe standardy. Jednym z takich znaków jest Ecolabel. Farba z takim oznaczeniem daje pewność, że będzie zdrowa dla Ciebie i środowiska na każdym etapie, czyli od pozyskania surowca, po rozkład.

Już wiesz, jakie ekologiczne zdrowe farby do ścian wybrać?

Budownictwo ekologiczne, tzw. zrównoważone na szczęście z roku na rok coraz bardziej się rozwija, czego dowodem są m.in. farby gliniane. Po nałożeniu tworzy ona efekt przypudrowanej powierzchni. Farby te nie zawierają szkodliwych substancji lotnych, ani sztucznych pigmentów.

Bez przeszkód można stwierdzić, że najzdrowsze farby zmywalne do ścian to z kolei farby silikatowo-gliniane. Świetnie sprawdzą się w kuchni czy łazience, wszędzie tam, gdzie istnieje duże zagrożenie wystąpienia plam. Na koniec warto przypomnieć, aby każdy zakup, nie tylko farb malarskich, poprzedzać sprawdzaniem etykiety.