Oświetlenie – aktualne trendy i ponadczasowe piękno

?>

Oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem w aranżacji wnętrz. Wpływa na ich funkcjonalność oraz wygodę użytkowników. Należy jednak pamiętać, że poza aspektami praktycznymi ma też jeszcze inne, bardzo ważne znaczenie. Decyduje o estetyce wnętrza i kształtuje jego charakter. Może stanowić mocny akcent dekoracyjny, który przyciąga uwagę użytkowników i dominuje nad resztą wystroju. Z drugiej strony może pozostawać niemal niewidoczne, dyskretnie rozświetlając wnętrze i pozostając na drugim, a nawet trzecim planie.  

Trendy w branży oświetleniowej zmieniają się bardzo szybko. Ewoluuje zarówno design opraw oświetleniowych, jak i sama technologia. Obecnie stosuje się nie tylko oświetlenie, które ma znaczenie praktyczne, ale również oświetlenie dekoracyjne, którego zadaniem jest podniesienie atrakcyjności aranżacji. Efektownie podświetlane kaskady wodne w ogrodzie, tworzenie świetlnych scen w parku, czy też dekoracyjne oświetlenie salonu lub łazienki to tylko kilka przykładów tego, z czym możemy mieć dzisiaj do czynienia.

Piękno ukryte w prostocie

Współczesne wzornictwo opraw oświetleniowych często opiera się na prostej, wręcz minimalistycznej stylistyce. Brakuje tu bogatych zdobień, czy przesadnej ilości elementów dekoracyjnych. Forma ogranicza się do prostych geometrycznych kształtów. Często spotykane są okręgi, kwadraty, prostokąty oraz proste linie. Taki oszczędny minimalizm doskonale koresponduje z aranżacjami w stylu nowoczesnym. Prosty design stanowi doskonałe dopełnienie nowoczesnego wnętrza i może być jego prawdziwą ozdobą. Skromne jest tu nie tylko wzornictwo, ale również kolorystyka oraz zasób materiałów. Zazwyczaj dominuje biel i czerń oraz chromowane elementy. Do produkcji nowoczesnych opraw wykorzystuje się głównie metal i akryl. Sporo przykładów takiego oświetlenia prezentuje na swojej stronie polski producent lamp Azzardo.

Ruchome oświetlenie

Bardzo ciekawym i gwarantującym funkcjonalność wnętrza rozwiązaniem jest oświetlenie ruchome. Nie chodzi tu o przenośne lampy, bo te stanowią przecież zupełnie inną kategorię opraw, ale o te, które montowane są na stałe do ściany (kinkiety) albo sufitu. W sytuacji, kiedy zachodzi konieczność zagospodarowania trudnej przestrzeni, w której funkcjonalność i dobre doświetlenie wnętrza odgrywa istotne znaczenie, takie lampy zyskują na znaczeniu. Co bardzo ważne, wyróżnia je też efektowny design, który świetnie wpisuje się w aranżacje minimalistyczne i industrialne. Jako przykład można tu wymienić oświetlenie techniczne montowane na szynoprzewodach. Możliwość zmiany pozycji poszczególnych opraw zgodnie z potrzebami użytkowników to ogromny atut.

Innym przykładem opraw, które bardzo dobrze sprawdzają się w takich warunkach, są lampy montowane na ruchomych ramionach. Można tu wymienić chociażby model Adam 2 S Pendant, który daje możliwość regulacji wysokości lampy i kąta padania światła. Samą stylistyką oprawa przypomina oświetlenie w stylu skandynawskim, dzięki czemu również chętnie wprowadza się ją do pomieszczeń urządzonych minimalistycznie.

Żyrandole w nowych odsłonach

Pojawienie się na rynku nowych i niekiedy zaskakujących form nie oznacza końca tych opraw, do których zostaliśmy przyzwyczajeni w latach ubiegłych. Dotyczy to również lamp popularnych i modnych kilkadziesiąt lat temu jak chociażby żyrandole. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych aranżacjach to właśnie one najlepiej spełnią się w roli oświetlenia i wpiszą w wystrój wnętrza. Znajdziemy wśród nich zarówno modele zbliżone dla klasycznych żyrandoli, jak i bardzo dekoracyjne i bogato zdobione oraz utrzymane w stylu retro. Dostępne są też nowoczesne modele ze szklanymi, choć utrzymanymi w minimalistycznej formie kloszami. Zatem dostosowanie żyrandola do indywidualnych oczekiwań współczesnego użytkownika również nie powinno stanowić problemu.

Trendy w oświetleniu zmieniają się wraz z oczekiwaniami użytkowników oraz stylistyką wnętrzarską. Ogromny wpływ ma tu również rozwój technologii, na przykład wykorzystanie oświetlenia LED, które poszerzyło możliwości projektantów. To z kolei sprawia, że możemy obecnie cieszyć się niezwykle bogatym asortymentem opraw oświetleniowych, które wpisują się w różnorodną stylistykę i odpowiadają na różne potrzeby.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *