Praktyczne ogrzewanie do piwnicy

?>

Ogrzewanie do domu to jeden z najważniejszych elementów, bez których naprawdę trudno się obyć. Podczas planowania wnętrz już na samym początku określa się miejsca, gdzie mają się znaleźć grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Dotyczy to większości pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych.

Najczęściej jednak wiele osób rezygnuje z ogrzewania piwnicy. Czy jest to dobre rozwiązanie? Kiedy warto zadbać o zamontowanie systemu grzewczego w piwnicach? O tym napiszemy poniżej.

Piwnica a ogrzewanie – sposoby wykorzystania przestrzeni

To, czy piwnica powinna być ogrzewana, czy też nie wymaga wprowadzenia urządzeń grzewczych w dużej mierze wynika z jej zastosowania. Zupełnie inaczej organizuje się piwnicę, w której co najwyżej przechowuje się rozmaite przedmioty, niż przestrzeń zaadaptowaną do potrzeb mieszkaniowych, jako dodatkową sypialnię lub gabinet.

W zależności od przeznaczenia wprowadza się zatem do piwnicy nieco inne rozwiązania grzewcze. Można ją włączyć do centralnego ogrzewania i zamontować w niej grzejniki. Niekiedy natomiast przydają się w piwnicach przenośne urządzenia grzewcze, których spory wybór pojawia się na stronie Econovli.pl.

Czy trzeba ogrzewać piwnicę używaną jako magazyn?

Jeśli piwnica nie służy jako pomieszczenie mieszkalne, wiele osób nie chce inwestować w montowanie w niej urządzeń grzewczych, uznając to za zbędny wydatek.

Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli wnętrze jest nieogrzewane przez długi czas, dochodzi do skraplania pary wodnej, która wsiąka w ściany, podłogi i sufit, prowadząc do ich stopniowej degradacji oraz do pojawienia się grzybów. W efekcie nieogrzewana piwnica staje się niefunkcjonalna – nie można przechowywać w niej przedmiotów ani tym bardziej wykorzystać jej do celów mieszkaniowych.

Aby temu przeciwdziałać, warto odpowiednio zaizolować piwnicę, uszczelniając wszelkie okna lub inne otwory, a także zadbać o dobrą wentylację. Równocześnie, jeśli korzysta się często z piwnicy, powinno się rozważyć odpowiednie rozwiązania grzewcze, które pomogą utrzymać idealną temperaturę.

Jakie urządzenia grzewcze sprawdzają się w piwnicach?

Do ogrzewania piwnicy wykorzystuje się szereg rozwiązań grzewczych. Jeśli pomieszczenie ma być zaadaptowane do potrzeb mieszkaniowych, wówczas najprostszą opcją jest włączenie go do centralnej instalacji.

Zazwyczaj jedno z pomieszczeń w piwnicy przeznacza się na kotłownię. Jeżeli zatem centralny piec ma wystarczający zapas mocy, wystarczy wprowadzić do pomieszczenia instalację oraz zamontować grzejnik. Pozwala to utrzymać we wnętrzu optymalne warunki.

Innym rozwiązaniem są grzejniki przenośne. Zazwyczaj sięgają po nie osoby, które z rozmaitych względów nie chcą lub nie mogą wykonać podpięcia piwnicy do centralnej instalacji. Wówczas można sięgnąć właśnie po praktyczne modele mobilne.

Jakie produkty sprawdzają się najlepiej? Ciekawą opcją są promienniki ciepła. To niewielkie urządzenia elektryczne, dzięki którym szybko i sprawnie podnosi się temperaturę w pomieszczeniu. Promiennik nie nagrzewa od razu całego powietrza we wnętrzu. Fale podczerwone podnoszą za to temperaturę ciał stałych, które napotkają na swojej drodze. Dopiero one oddają później ciepło do powietrza.

Co zyskuje się dzięki promiennikom? Bezpośrednie ogrzewanie przegród, wyposażenia piwnicy, a także osób, które przebywają we wnętrzu, powoduje, że znacznie szybciej odczuwa się ciepło. Jest to zatem idealne rozwiązanie do pomieszczeń używanych okazjonalnie. Dodatkowo, warto pamiętać o tym, że jeśli ogrzewa się ściany i podłogi, minimalizuje się wnikanie do ich wnętrza szkodliwej wilgoci. Dzięki temu budynek jest w znacznie lepszej kondycji technicznej.

Ogrzewanie piwnicy – rozwiązania dopasowane do potrzeb

Nie zawsze we wnętrzach piwnicznych trzeba wprowadzać pełną instalację grzewczą. Niekiedy wystarczy niewielki grzejnik o mocy dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Wszystko zależy od przeznaczenia pomieszczeń. W każdym przypadku warto jednak pomyśleć o ogrzewaniu w piwnicach – by zadbać o samo wnętrze oraz o wszystkie osoby, które się w nim pojawiają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *