Uprawnienia HDS przydatne w branży transportowej i budowlanej

?>

Branża transportowa oraz budowlana w Polsce bardzo szybko i prężnie się rozwija. Miejsc pracy w tych sektorach nie brakuje, jednak często pracodawcy oprócz prawa jazdy kategorii C wymagają również innych uprawnień, np. HDS. Dzięki nim pracownik może być operatorem hydraulicznego dźwigu samochodowego, co jest bardzo przydatne podczas załadunku oraz rozładunku dużych i ciężkich towarów.

Transport HDS jest coraz bardziej popularny, ponieważ umożliwia przeładunek, rozładunek oraz transport ciężkich i wysoko gabarytowych ładunków. W tego rodzaju pracy wykorzystywane jest samobieżne urządzenie, które jest przymocowane do samochodu ciężarowego. Zgodnie z przepisami obsługa takich urządzeń przenośnych wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Aby je otrzymać, trzeba ukończyć specjalistyczny kurs i zdać egzamin państwowy.

Co oznacza HDS?

HDS to hydrauliczny dźwig samochodowy. To niezwykle przydatny pojazd, który często jest używany w branży transportowej lub budowlanej. Służy nie tylko do transportu, ale również do załadunku i rozładunku kontenerów, towarów oraz dużych, ciężkich ładunków. Hydrauliczne dźwigi samochodowe to przydatne pojazdy. Aby jednak  je obsługiwać, niezbędne są specjalistyczne uprawnienia. HDS są skomplikowane w obsłudze, a do tego mogą być niebezpieczne dla osób przebywających w pobliżu, nawet dla samych użytkowników.

Kurs na uprawnienia HDS

Kurs na uprawnienia HDS przyda się każdemu, kto ma uprawnienia do prowadzenia samochodów ciężarowych i chce zwiększyć swoje kompetencje zawodowe oraz otrzymywać lepsze wynagrodzenie. Szkolenie na uprawnienia HDS prowadzone jest w dwóch częściach. Pierwsza obejmuje zajęcia teoretyczne, a druga – praktyczną naukę obsługi hydraulicznego dźwigu samochodowego.

W trakcie kursu uczestnicy zapoznają się z podstawowymi informacjami o dźwigach samochodowych, uczą się także wszystkich części, z jakich składa się urządzenie oraz poznają sposób jego działania i zasady konserwacji. Na zajęciach praktycznych kursant ma możliwość wykorzystania w praktyce zdobytą wcześniej wiedzę. Po ukończeniu kursu uczestnicy zdają egzamin teoretyczny i praktyczny przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Kto może ubiegać się o uprawnienia HDS?

Aby zdobyć uprawnienia HDS i pracować jako operator hydraulicznego dźwigu samochodowego, trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać prawo jazdy kategorii C. Dodatkowo trzeba posiadać minimum podstawowe wykształcenie, zrobić odpowiednie badania lekarskie oraz przedstawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy jako operator HDS.

Po ukończeniu kursu HDS i pozytywnym zaliczeniu egzaminu teoretycznego oraz praktycznego Urząd Dozoru Technicznego wystawia operatorowi zaświadczenie kwalifikacyjne kat. UDT – IIŻ. Dokument ten daje uprawnienia do obsługi wszystkich typów żurawi przenośnych, samojezdnych oraz przewoźnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zaświadczenie może być wydane także w języku angielskim lub niemieckim.  Uprawnienia HDS umożliwiają kierowcy rozwój kariery w branży transportowej lub budowlanej i zwiększenie kwalifikacji zawodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *