Farby do ściany – jaką farbę do malowania wybrać?

?>

Kiedy nadchodzi etap wykańczania mieszkania albo potrzebny jest w domu remont, zwykle potrzebne jest pomalowanie ścian. To opcja najczęściej wybierana spośród wszystkich metod pokrywania ścian. Farbę nakłada się stosunkowo szybko i łatwo, a w dodatku zwykle jest przystępna cenowo dla każdego. Jednak najtańsze farby do ścian nie zawsze są dobrym wyborem. Jakie zatem kupić farby do ściany, by remont zakończył się sukcesem?

Dobre jakościowo farby do ściany

Niezależnie od tego, czy planowany remont generalny, czy jedynie lekkie odświeżenie ścian, warto zdecydować się na farby do malowania ścian o najwyższej jakości. Takie produkty powinny mieć przede wszystkim sprawdzone komponenty, również w zakresie ich bezpieczeństwa w kontakcie ze skórą. Co więcej, gotowe farby do ścian muszą mieć właściwą konsystencję, by dobrze się nakładały i dokładnie pokrywały wybraną powierzchnię. Odpowiednio dobrana farba do ścian będzie też mieć trwałą barwę i długą żywotność na ścianie.

Najlepsza farba do ścian wewnętrznych – parametry

Aby farba do malowania ścian wewnętrznych spełniała swoją rolę, powinna mieć jak najwięcej dodatkowych właściwości. Jest to szczególnie ważne, kiedy w domu zamieszkują zwierzęta czy małe dzieci – wtedy ściany są najbardziej narażone na zabrudzenia czy zniszczenia. Dlatego najlepsza farba do malowania ścian to taka, która jest:

  • trwała,
  • plamoodporna,
  • odporna na uszkodzenia mechaniczne,
  • ekologiczna,
  • zmywalna – odporna na szorowanie,
  • dobrze kryjąca.

Farba do ścian i sufitów w pokojach

Malując pokoje takie, jak salon czy sypialnia, można wybrać farby akrylowe lub lateksowe. Tego typu farby malarskie do ścian należy rozcieńczać wodą i wyróżnia je kilka przydatnych cech:

  • mogą być nanoszone na różne podłoże, jak tynk czy płyta gipsowo-kartonowa,
  • są stosunkowo ekologiczne i zdrowe dla człowieka,
  • nie pozostawiają uciążliwych zapachów,
  • mają dobrą przyczepność i łatwo się je nakłada.

Natomiast kiedy jedna ściana ma mieć inny kolor, nie musi być w tym celu kupowana duża farba do ścian – małe opakowanie w wybranym odcieniu powinno wystarczyć na pokrycie takiej powierzchni.

Farba do ścian w łazience i kuchni

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia narażone przede wszystkim na zabrudzenia, zachlapania wodą i dużą wilgotność. Do takich miejsc najlepiej dobrać wodoszczelne i wodoodporne farby do ścian – cena takich produktów nie musi być wysoka, a uchronią łazienkę czy kuchnię przed zniszczeniem. Trzeba też pamiętać, że nazwy farb do ścian nie zawsze wskazują na właściwości preparatu, dlatego warto czytać opis dodany przez producenta na opakowaniu. W przypadku kuchni też bardzo przydadzą się farby malarskie do ścian odporne na plamy i częste szorowanie.

Farba do malowania ścian – jaką pojemność wybrać?

Ilość farby potrzebnej do pokrycia ścian jest zależna od wielu czynników, jak powierzchnia tych ścian czy rodzaj pomieszczenia, jakie będzie malowane. Można wybrać litrowe farby do ścian, by nie zmarnować produktu, a na bieżąco otwierać kolejne pojemniki. Natomiast kiedy będzie malowana niewielka powierzchnia, na przykład jedna ściana w całym pokoju, to warto sięgnąć po małe farby do ścian. Można też rozważyć, czy lepszym pomysłem nie będą gotowe farby do malowania ścian – zależnie od potrzeb czy dostępności czasowej. Farby do malowania ścian wewnątrz mieszkania są też sprzedawane w dużych opakowaniach i jest to często bardziej opłacalna opcja.

Farba do ścian – cena

Kupowanie farby do malowania ścian nie musi się kończyć rujnowaniem domowego budżetu. Można też wybrać tanie farby do ścian o określonych parametrach. Jednak decydując się na najtańsze farby do malowania ścian, warto dobrze sprawdzić ich skład i jakość. Farby do malowania ścian wewnątrz powinny przede wszystkim spełniać swoją funkcję, a kupienie złego produktu tylko narazi na dodatkowe koszty.

W przypadku cen farb, ma też znaczenie ich rodzaj. Na przykład wybierając farby do ścian zmywalne – ceny mogą być wyższe, niż w przypadku farb o najprostszych właściwościach. Jednak nawet w tym przypadku możliwa jest do znalezienia stosunkowo tania farba do ścian.

Gdzie kupić farby do ścian dobrej jakości?

Aby zakupić dobrej jakości farbę do ścian, warto jej szukać w sklepach oferujących produkty z kategorii budowlano-wykończeniowej. Można też wybrać typowy sklep z farbami do ścian, który powinien mieć trwałe i wydajne wyroby od sprawdzonych producentów. Należy jednak mieć na uwadze, że ceny farb do ścian w takich sklepach są czasami wyższe, niż w marketach budowlanych

Zastanawiając się gdzie najtaniej kupić farby do malowania ścian, najlepiej szukać sklepów, w których często organizowana jest wyprzedaż farb do ścian. Obecnie tego typu preparaty są tak łatwo dostępne, że tania farba do ścian jest bardzo łatwa w znalezieniu.